poniedziałek, 7 kwietnia 2014

Spotkanie z sędzią Aleksandrą Rutkowską - krótkie podsumowanie

28 marca 2014 r. Interdyscyplinarne Studenckie Koło Rozwoju Administracji ISKRA zorganizowało spotkanie z panią Aleksandrą Rutkowską - sędzią Sądu Rejonowego dla Wrocławia Śródmieścia.

Tematem przewodnim była kwestia wolności słowa w miejsca pracy oraz problem Whistleblowers. Terminu, który jak dotąd nie znalazł właściwego odpowiednika w naszym rodzimym języku. Mianem whistleblowersów nazywa się (w dużym uproszczeniu) pracowników, którzy w imię wartości społecznych czy zdrowia, życia, a wbrew lojalności pracowniczej ujawniają tajemnice firmy, związane np. z nieludzkim traktowaniem podwładnych, dodawaniem zabronionych substancji do wyrobów czy choćby kreatywną księgowością, działającą na niekorzyść państwa. Ludzie ci, osamotnieni w swoich działaniach często ryzykują własnym zabezpieczeniem przyszłości. Jak można się domyślić, nie jest im łatwo znaleźć później innej pracy. 

Jak dowiedzieli się uczestnicy, w Ameryce instytucja ta jest już znana od lat, stąd i ochrona dla takich osób została prawnie ustanowiona. Oczywiście pozostaje jeszcze kwestia oceny jakie zachowania faktycznie mogą zostać uznane za ważne przesłanki takiego działania. Rozstrzygnięciami tymi zajmują się sądy i trybunały.

W Europie często pracownik taki przegrywa sprawy w sądach krajowych i dopiero Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPCz) ostatecznie informuje, iż lojalność pracownicza w imię wyższych wartości może zostać złamana.

Spotkanie z sędzią było dla wszystkich uczestników możliwością uzupełnienia wiedzy związaną z tą tematyką, bowiem  pani Rutkowska odbyła roczny staż właśnie w ETPCz.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi czytelniku!

Każdy z pozostawionych komentarzy to cenna informacja dla nas, autorów.
Jeżeli z pewnych względów nie chcesz przedstawiać swojej opinii publicznie zapraszamy do skorzystania z formularza kontaktowego.

Przez wzgląd na zasady netykiety, SPAM, komentarze wulgarne czy obraźliwe będą usuwane.